Rolety podtynkowe, rolety pod elewację

Rolety zewnętrzne, podtynkowe, pod elewację służą do ochrony budynku przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, mocnym wiatrem czy deszczem. Są szczególnie istotne w przypadku dbania o termoizolację budynku, gdyż nie pozwalają na nagrzanie pomieszczeń w lecie, a także na wyziębienie ich zimą.

Rolety montowane pod elewacją są całkowicie zabudowane, a ich mechanizm jest ukryty.
Dzięki temu efekt końcowy jest estetyczny, a do rolet można dostać się z wnętrza budynku
dzięki klapie rewizyjnej.

Czym są rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne zabezpieczają budynek przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem i wiatrem. Mogą być montowane pod elewacją lub pod tynkiem lub na oknie. Wykonane są zwykle z aluminium – z tego tworzywa wykonana jest kaseta i prowadnice, a także lamele, czyli ruchome części. W zależności od wybranego modelu można wybrać rolety o różnych szerokościach i budowie wewnętrznej. Dodatkową zaletą rolet zewnętrznych jest ich funkcja antywłamaniowa. Nie można ich otworzyć z zewnątrz, dzięki czemu chronią przed intruzami.

Rodzaje rolet zewnętrznych – rolety podtynkowe

Rolety zewnętrzne naokienne mogą być nadstawne lub podtynkowe. W obu przypadkach należy zaplanować ich montaż na etapie projektowania budynku lub większego remontu. Rolety nadstawne montowane są na ramie okna lub drzwi – tam umieszcza się zarówno skrzynkę, jak i prowadnice. W przypadku rolet naokiennych te elementy zbudowane są z PCV. W obudowie ukryta jest klapa rewizyjna, dzięki której można dostać się do mechanizmu rolety bez konieczności wychodzenia z budynku. Z kolei rolety podtynkowe montuje się w przypadku, gdy okna już są zamontowane, ale przed położeniem elewacji zewnętrznej budynku. Wszystkie elementy mechanizmu rolety wykonane są wtedy z aluminium, dzięki czemu cała konstrukcja jest niezwykle stabilna. Sama skrzynka zamontowana jest na wysokości nadproża, więc nie ma ryzyka, że zmniejszy się prześwit okna.

Rolety pod elewację – zalety

Główną zaletą montażu rolet pod elewację jest ich izolacja akustyczna i termiczna. Dzięki temu  można znacznie oszczędzić na ogrzewaniu i klimatyzacji. Pomieszczenia chronione roletami zewnętrznymi nie nagrzewają się tak szybko w lecie, a w zimie wolniej tracą ciepło. Ponadto chronią przed deszczem i wiatrem. Odpowiednio dobrane rolety zewnętrzne zabezpieczają także przed intruzami, dzięki mechanizmowi wzbogaconemu o dodatki antywłamaniowe. Sterowanie roletami pod elewację może odbywać się także zdalnie, dzięki użyciu silnika. Systemy automatyki zdalnej można uruchamiać zarówno przyciskiem lub pilotem, jak i przy pomocy smartfona czy tabletu.

Spis treści