Elektryczne rolety zewnętrzne – osłona przed słońcem i intruzami

Rolety zewnętrzne doskonale zabezpieczają budynek przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi - nadmiernym słońcem, silnym wiatrem i śniegiem. Dzięki nim termoizolacja budynku jest większa - w lecie nie nagrzewa się tak bardzo, a w zimie nie traci ciepła. Idealnym rozwiązaniem są elektryczne rolety zewnętrzne, które są sterowane za pomocą silnika, dzięki czemu nie ma potrzeby wychodzić na zewnątrz, aby je opuścić lub podnieść.

Poza funkcją termoizolacyjną oraz oczywistym aspektem estetycznym, elektryczne rolety zewnętrzne mogą być także elementem ochrony antywłamaniowej. Dzięki użyciu sztywnych wieszaków, są odporne na próby dostania się do budynku od zewnątrz.

Czym są rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne montowane są albo na oknie (rolety nadstawne i podtynkowo) albo na elewacji (adaptacyjne/elewacyjne). Ten pierwszy rodzaj zwykle wybierany jest na etapie projektowania całego budynku, aby nie było konieczności niszczenia elewacji podczas montażu. Rolety zewnętrzne są nie tylko estetyczne, ale także wyjątkowo stabilne. Ich główną funkcją jest ochrona budynku przed słońcem, wiatrem czy opadami. W zależności od wybranego modelu można zdecydować się na skrzynki aluminiowe i lamele (czyli części ruchome) o różnej grubości i szerokości.

Sterowanie roletami – ręczne i elektryczne

Roletami zewnętrznymi można sterować ręcznie przy pomocny taśmy lub linki, które są mocowane na ramie okna lub drzwi. Do mechanizmu można się dostać także od wewnątrz budynku przez klapę rewizyjną. O wiele wygodniejsze jest sterowanie elektryczne, czyli użycie silnika. Dzięki niemu nie trzeba używać siły, aby podnieść lub opuścić rolety. Aby sterować elektrycznie roletami zewnętrznymi, wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość wykorzystania pilota, a nawet smartfona lub tabletu do sterowania mechanizmem. Wykorzystanie napędu RTS w roletach pozwala na zdalne sterowanie nimi z jednego punktu – każdą roletę można wyposażyć w zdalne  sterowanie i można je podnieść lub opuścić w klika sekund. Wszystko to sprawia, ze elektryczne rolety zewnętrzne idealnie wpisują się w ideę smart home, czyli inteligentnego domu wyposażonego w systemy automatyki.

Antywłamaniowa funkcja rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne chronią nie tylko przed słońcem i deszczem, ale mają także funkcję antywłamaniową, która zapobiega kradzieżom oraz aktom wandalizmu. Chronią elewację oraz okna i drzwi przed intruzami dzięki sztywnym wieszakom, które sprawiają, że nie da się ich podnieść z zewnątrz. Aby uzyskać jeszcze lepszą ochronę przed intruzami, można wyposażyć rolety zewnętrzne w dodatkowe zabezpieczenia, np. wieszaki antywłamaniowe, których odporność na podniesienie do nawet 100 kg.

Spis treści