Rolety solarne do okien dachowych

Okna dachowe mogą być ciekawym elementem architektonicznym w budynku jednorodzinnym, jednak ze względu na ich budowę i sposób otwierania, użytkowanie bywa kłopotliwe. Wyzwaniem może okazać się wybór osłony okiennej, która wkomponuje się w kształt okna i nie będzie opadać. W ofercie producentów rolet można znaleźć rozwiązania, które świetnie się sprawdzą na oknach uchylnych, a ich sposób sterowania i budowa zaskoczą każdego amatora nowinek technicznych.

Cechy idealnej osłony na okno dachowe

Pomieszczenia na poddaszu w porze letniej są szczególnie narażone na nadmierne nagrzewanie się. Promienie słoneczne dostają się nie tylko przez przeszklone powierzchnie, ale również nagrzewają dach. Skumulowana ilość ciepłego powietrza na poddaszu powoduje nagły wzrost temperatury otoczenia do wartości nie tylko niekomfortowych, ale nieraz również niebezpiecznych dla zdrowia człowieka. Ułożenie nienagrzewającego się pokrycia dachu, sprawna wentylacja czy montaż klimatyzacji nie przyniosą spodziewanych efektów, jeśli nie ograniczymy dostępu słońca przez szyby okienne, tym bardziej gdy okna mają południową ekspozycję. Wybór optymalnego zasłonięcia okien przed słońcem ma w tym kontekście ogromne znaczenie. Osłona okna dachowego powinna być wykonana z materiału, który odbija światło i nie nagrzewa się w kontakcie z promieniami słonecznymi, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniu również się nie nagrzewa i nie wpływa na mikroklimat. Tkanina osłony powinna być też odporna na wilgoć, która może się skraplać na szybie pod wpływem różnicy temperatur. Należy zwrócić też uwagę na sposób sterowania osłoną, aby wybrać najwygodniejsze rozwiązanie. Jeśli okna dachowe są zbyt wysoko zamontowane, dobrym pomysłem będzie zakup rolet kasetowych sterowanych automatycznie lub – w przypadku rolet zewnętrznych – radiowo, za pomocą pilota. 

Okna dachowe są montowane w dachu i kąt ich nachylenia jest proporcjonalny do stopnia pochyłości dachu. We wszystkich przypadkach jednak warto się zdecydować na zakup rolet wewnętrznych z prowadnicami, które podtrzymują ruchomy materiał w czasie jego składania lub rozkładania. Nieco większą swobodę wyboru pozostawiają rolety zewnętrzne, które dzięki swojej konstrukcji przylegają pewnie do szyby okiennej, pełniąc dodatkowo funkcję ochronną.

Dlaczego rolety solarne?

Do sterowania roletami solarnymi wykorzystuje się energię słoneczną, zmagazynowaną w panelu solarnym, dlatego tak ważne jest zapewnienie bezpośredniego dostępu światła słonecznego. Konstrukcja rolety jest bardzo sztywna i wykazuje bardzo dobrą odporność na wiatr, a dla lepszej ochrony zastosowano dodatkowy element w postaci skrzynki, osłaniającej mechanizm i składaną roletę. Aluminiowa osłona zapewnia najwyższy stopień ochrony przed nagrzewaniem się pomieszczeń, a także pełni rolę izolatora akustycznego i termicznego, co przekłada się na niższe koszty zużycia energii. Dodatkowo, skutecznie zabezpiecza okna przed działaniem skrajnych zjawisk atmosferycznych, na przykład przed opadami gradu, a także w pewnym stopniu przed włamaniem. Największą jednak zaletą rolet solarnych jest całkowite uniezależnienie od dostaw prądu, ponieważ system do swojej pracy wykorzystuje wyłącznie energię słoneczną. Baterie w panelach słonecznych odznaczają się długą żywotnością, obliczoną na ponad 20 tysięcy cykli i co najmniej 7 lat pracy.

Spis treści