Zasada działania mechanizmu łańcuszkowego w rolecie rzymskiej

Mechanizm łańcuszkowy daje możliwość łatwego opuszczania i podnoszenia rolety rzymskiej. Dodatkowe wzbogacenie w system blokujący pozwala na pełną regulację rozwinięcia rolety, co pomaga zatrzymać ją na dowolnej wysokości.

Jak działają rolety rzymskie?

Rolety rzymskie nadają wnętrzu elegancji, głównie za sprawą charakterystycznych fałdów, w jakie się układa tkanina podczas jej zwijania. Taki efekt uzyskuje się dzięki tunelom z przezroczystymi poprzeczkami, które są wszyte w materiale z odstępami maksymalnie co 30 cm. Do sterowania roletą stosuje się system koralikowo-łańcuszkowy, który bardzo dobrze radzi ze zwijaniem tkanin, niezależnie od ich powierzchni i ciężaru. Wykończenie rolety w formie aluminiowego kasetonu, daje bardzo estetyczną osłonę rolki, a wyposażenie jej w dodatkowy mechanizm samoblokujący, pozwala zatrzymać roletę na żądanej wysokości.

Jak działa roleta z mechanizmem łańcuszkowym?

Mechanizm koralikowo-łańcuszkowy pozwala na swobodne opuszczanie i podnoszenie rolet rzymskich. Istnieje możliwość wyboru strony, po której ma być umieszczony łańcuszek. Ten system daje możliwość wykonania rolety o wysokości maksymalnej 3 m. Montaż mechanizmu rolet rzymskich odbywa się bezpośrednio na ścianie lub na suficie za pomocą specjalnych wieszaków i wkrętów. Na wybór miejsca montażu rolety wpływa przede wszystkim wysokość maksymalnie rozwiniętej rolety, przy czym jej obecność nie powinna przeszkadzać w otwieraniu lub uchylaniu okna.

Istnieją dwa rodzaje mechanizmu łańcuszkowego: 

mechanizm łańcuszkowy otwarty, pozwalający wypiąć sznurki z kasety wraz z tkaniną rolety;
mechanizm łańcuszkowy zamknięty, umożliwiający sterowanie roletą w dwóch kierunkach za pomocą dwóch łańcuszków.

Zarówno mechanizm łańcuszkowy otwarty, jak i mechanizm łańcuszkowy zamknięty daje dużą dowolność w kwestii montażu, możemy w łatwy sposób zamontować roletę rzymską do ściany, sufitu lub do ramy okiennej. Istnieje również możliwość bezinwazyjnego montażu za pomocą specjalnych uchwytów do ramy okiennej, nie ma wówczas konieczności wiercenia w niej otworów.

Zalety rolet rzymskich

Bez wątpienia, główną zaletą rolet rzymskich jest ich elegancki wygląd i duża różnorodność kolorów, wzorów i faktur materiału. Szybki montaż oraz demontaż ułatwia zachowanie rolet w należytej czystości. Ponadto, materiał, z którego są wykonane, można prać w niskich temperaturach, przy stosowaniu się do zaleceń producenta. W zależności od właściwości zaciemniających tkaniny, rolety rzymskie stanowią dobrą ochronę przed zbytnim nasłonecznieniem pomieszczenia.

Spis treści