Tkaniny roletowe – rodzaje i charakterystka

Kwestia wyboru tkaniny roletowej jest niezwykle ważna, ponieważ jej rodzaj i jakość decydują o funkcjonalności i żywotności produktu. Parametry materiału mają wpływ na tak ważne cechy, jak stopień zaciemnienia, czy maksymalna długość rolety, a także trwałość koloru i, wreszcie, odporność na zabrudzenia. Świadomy wybór tkaniny roletowej gwarantuje satysfakcję z jej użytkowania.

Najpopularniejsze tkaniny

Wybór tkaniny na roletę zależy przede wszystkim od tego, do jakiego pomieszczenia jest ona przeznaczona. W pomieszczeniach szczególnie narażonych na zabrudzenia, takich jak kuchnia oraz łazienka, najlepiej sprawdzą się rolety wykonane z materiałów syntetycznych. Tego typu tkaniny są łatwiejsze w czyszczeniu, a także bardziej odporne na wilgoć. Rolety z naturalnego materiału zaleca się wieszać przede wszystkim w salonie i sypialni, a zatem w pomieszczeniach, w których nie zależy nam na całkowitym zaciemnieniu. Mimo właściwości przepuszczania powietrza i niebanalnego wyglądu, tkaniny naturalne w roletach są bardziej wymagające w czyszczeniu i mniej odporne na odkształcenia.

  • Plisy – odznaczają się oryginalnym wyglądem, łączą w sobie cechy tradycyjnych rolet oraz żaluzji. Dają możliwość bardzo precyzyjnego ustawienia kąta padania światła słonecznego. Przepuszczają sporą ilość światła, charakteryzują się przede wszystkim walorami estetycznymi.
  • Rolety bambusowe – odznaczają się wyjątkowym wyglądem i naturalnym pochodzeniem surowca, z którego są wykonane. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, dzięki swoim właściwościom absorbującym – pochłania wodę o 60% lepiej niż bawełna. Ponadto, bambus jest materiałem antybakteryjnym i antygrzybicznym.
  • Rolety tkaninowe – rolety wykonane z tkaniny są bardzo popularnym produktem ze względu na dostępność i łatwość w utrzymaniu czystości. Wybierając tkaninę do rolety, należy przede wszystkim zwracać uwagę na gramaturę – im wyższa wartość, tym większe właściwości zaciemniające. Ważną kwestią jest wybór włókna tkaniny – naturalne lub syntetyczne. Wśród włókien naturalnych najpopularniejsze i najczęściej spotykane są bawełna i len. Oba materiały odznaczają się oryginalną fakturą i są bardzo przyjemne w dotyku. Niestety, mają też swoje wady, z których najważniejsza to podatność na odkształcenia i kurczenie się. Alternatywą dla włókien naturalnych są rolety wykonane z poliestru i poliamidu. Są one łatwe w pielęgnacji i bardziej odporne na działanie promieni UV.

Tkanina roletowa a nasłonecznienie

Do produkcji rolet używa się tkanin o różnym stopniu transparentności, w zależności od stopnia zaciemnienia pomieszczenia. Rolety zaciemniające sprawdzą się szczególnie w oknach z południową ekspozycją, które są najbardziej narażone na zbytnie nasłonecznienie. W pomieszczeniach z małą ilością światła, z ekspozycją północną, najlepiej wybierać rolety przepuszczające światło. Należy pamiętać również, że na stopień zaciemnienia tkaniny roletowej duży wpływ ma także jej kolor – im ciemniejszy, tym lepszy efekt zaciemnienia.

Spis treści