Dlaczego warto zainwestować w markizy tarasowe?

Markizy tarasowe kojarzą się z paryskimi kawiarniami i nadmorskimi miejscowościami, ale wcale nie muszą ograniczać się tylko do wakacyjnych wspomnień. Zainstalowanie ich na balkonie nie jest skomplikowane i teraz takie praktyczne dekoracje są dostępne dla wszystkich.

Czas spędzony na tarasie to wspaniały relaks, który pomaga oderwać się od codzienności i przez chwilę przenieść się do innego świata.  Warto zadbać o to, aby w tym odpoczynku nie przeszkodziło uciążliwe słońce lub nagły deszcz. Markizy to nie tylko praktyczna ochrona przed warunkami klimatycznymi, ale również część estetycznej aranżacji.

Markiza tarasowa pomocna w walce z nadmiernym nasłonecznieniem

Jeśli taras jest wykorzystywany przede wszystkim do opalania w pełnym słońcu, markiza może się wydawać zbyteczną inwestycją. Warto jednak wziąć pod uwagę, że dom szybko nagrzewa się do nieznośnych temperatur, jeśli słońce wpada prosto przez nieosłonięte okna. Większością markiz balkonowych można łatwo sterować za pomocą pilota, a nawet ustawić specjalny czujnik, który decyduje o ich automatycznym wysunięciu przy dużym nasłonecznieniu. Inwestycja w takie zabezpieczenie oznacza pełną kontrolę nad ilością słońca, które wpada do mieszkania.

Deszczowe poranki na balkonie

Ani mżawka ani nawet drobny deszcz nie odbierze wreszcie przyjemności wypicia porannej kawy na tarasie. Markiza tarasowa to idealny daszek, dzięki któremu można wsłuchiwać się w krople deszczu nad głową bez obawy przemoknięcia. Producenci markiz tarasowych udoskonalają coraz bardziej materiał, z którego są wykonywane te rodzaje zadaszenia. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa też na cenę produktu, jest właściwa impregnacja tkaniny na markizę – im lepsza i bardziej zaawansowana, tym oczywiście większa pewność przetrzymania poważniejszej ulewy.

Markiza balkonowa to dobra bariera ochronna przed wiatrem

Jeśli deszcz nie stanowi problemu, za to wiatry dają się we znaki podczas rozkosznych chwil na balkonie, markiza również okaże się pomocna. Specjalnie wyprofilowane i odporne osłony na solidnych konstrukcjach potrafią wytrzymać wiatr wiejący z prędkością nawet do 14 m/s – jest to zdecydowanie odczuwalna siła, która porusza grubszymi gałęziami drzew. Markizy, które mogą być rozkładane w takich warunkach atmosferycznych, plasują się w wyższym przedziale cenowym, jednak w wielu szerokościach geograficznych są konieczną ochroną dla tarasów i tego co się na nich znajduje.

Markiza balkonowa buduje klimat

Trudno wyobrazić sobie francuskie kawiarnie bez markiz, podobnie jak śródziemnomorskie restauracje na brzegu plaży. Poza spełnianiem swoich praktycznych funkcji, nadają one odpowiedni charakter tym miejscom, tworzą kameralną strefę i budują niepowtarzalny nastrój. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykreować podobny urok na własnym tarasie!

Przeczytaj też o automatyce do markiz.

Spis treści