Jak dbać o rolety zewnętrzne i czy warto się na nie zdecydować?

Rolety zewnętrzne mają znaczący wpływ na poprawę parametrów użytkowych domu. Jednocześnie są one narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak choćby deszcz, wiatr czy śnieg. Aby rolety zewnętrzne spełniały swoje zasadnicze funkcje oraz stanowiły atrakcyjny element fasady budynku, należy zadbać o ich prawidłowe i systematyczne czyszczenie oraz konserwację. Jak tego dokonać?

Jak czyścić rolety zewnętrzne?

W przypadku czyszczenia rolet z napędem elektrycznym, w pierwszej kolejności należy wyłączyć je ze źródła zasilania. Następnym krokiem jest rozwinięcie pancerza w całości oraz dokładne sprawdzenie, czy na jego powierzchni nie znajdują się żadne drobinki piasku, które w trakcie mycia mogłoby go zarysować. Po ich usunięciu, czyszczenie rolet zewnętrznych powinno odbywać się przy użyciu ciepłej wody, łagodnych detergentów oraz miękkiej ścierki. W trakcie doboru środka myjącego, warto sprawdzić, czy nadaje się on do powierzchni lakierowanych. Jeśli chodzi o części wykonane z tworzyw sztucznych, w ich przypadku można zastosować preparat antystatyczny, który zredukuje poziom przyciągania kurzu.

W trakcie pielęgnacji rolet zewnętrznych ręcznych równie ważne jest oczyszczenie pasków oraz linek służących do ich obsługi. Największym wyzwaniem jest jednak pozbycie się brudu z prowadnic, w przypadku których zwykła szmatka może okazać się niewystarczająca. Warto w takim wypadku sięgnąć po specjalne spraye, które za sprawą sprężonego powietrza pomogą usunąć kurz z trudno dostępnych miejsc. W przypadku rolet z elementami tekstylnymi, czyszczenie może odbywać się za pomocą wody z dodatkiem proszku do prania.

Konserwacja rolet zewnętrznych

Poza systematycznym czyszczeniem, równie istotną kwestią jest regularne kontrolowanie stanu technicznego mechanizmów. Jeśli nie będą występować problemy z ich płynnym opuszczaniem czy podnoszeniem, wystarczy dokonywać tego co 2 lata. Konserwacja, zwłaszcza rolet automatycznych, powinna odbywać przy udziale fachowców. Na własną rękę można jednak zadbać o gumowe uszczelki. W tym celu wystarczy zakupić specjalny preparat do konserwacji gumy, który będzie przeciwdziałał pękaniu czy utracie elastyczności tych elementów. 

Rolety zewnętrzne – czy warto?

Wykorzystanie rolet zewnętrznych na elewacji budynku niesie ze sobą szereg korzyści. Do podstawowych należą: ochrona przed nasłonecznieniem oraz doskonała izolacja akustyczna i termiczna. Przeciwdziałają one uszkodzeniom drzwi czy okien, z kolei antywłamaniowe modele dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo domowników. Warto jednak pamiętać, że ich bezproblemowe funkcjonowanie jest zależne od prawidłowej pielęgnacji.

Spis treści