Pergole tarasowe – jak dobrać odpowiednią pergolę na taras?

Pergole tarasowe świetnie pasują do domów jednorodzinnych z ogrodem. Zamontowane na tarasie nie tylko chronią przed słońcem, deszczem i temperaturą, ale także stanowią ciekawy element dekoracyjny. Istnieje szeroka gama wzorów i kolorów do wyboru, dzięki czemu cała konstrukcja wgląda estetycznie. Wybór odpowiedniej pergoli jest więc zależny wyłącznie od indywidualnych potrzeb.

Dopasowanie pergoli do tarasu lub ogrodu nie jest trudne. Można je ze sobą łączyć, montując je obok siebie, dzięki czemu ochroni się większą powierzchnię. Pergole są odporne na czynniki atmosferyczne (w tym także silny wiatr do 6 stopni w skali Beauforta), więc nie wyblakną i nie zniszczą się nawet pod wpływem deszczu czy silnego słońca.

Dopasowanie pergoli do tarasu lub ogrodu

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej pergoli jest wymiar tarasu. W zależności od jego proporcji oraz kształtu wybiera się pożądany model. Wymiar pergoli mierzony wzdłuż muru nazywany jest szerokością, a odległość od drzwi w kierunku ogrodu to wysięg. Przy wyborze pergoli istotne jest także to po której stronie świata znajduje się taras – od tego w dużej mierze zależy nasłonecznienie i decyzja o ewentualnych osłonach bocznych, które dodatkowo chronią przed wschodzącym lub zachodzącym słońcem. Ważne jest także wyposażenie samego tarasu – jego umeblowanie oraz ogólny wystrój. Warto wcześniej zaplanować, jak ma być urządzona przestrzeń, aby dobrać pasującą pergolę (zarówno pod kątem wymiarów, jak i odpowiedniej estetyki). Nie można zapomnieć także o sposobie użytkowania tarasu – w zależności od przeznaczenia można dopasować osłonę przed słońcem do potrzeb. Jeśli na przykład przestrzeń ma służyć do wyłącznie do picia porannej kawy, będzie inaczej oświetlona niż w czasie popołudniowego grilla.

Dopasowanie pergoli do elewacji

Pergola tarasowa przylega do elewacji, co również należy uwzględnić przy planowaniu zakupu. Wszystko, co mogłoby z niej wystawać należy wziąć pod uwagę – np. orynnowanie. Warto także przyjrzeć się, jak po elewacji spływa woda lub śnieg, aby móc dobrać odpowiednią pergolę. W projektowaniu tarasu istotne będzie także ocieplenie oraz rodzaj ścian, do których mocowana będzie pergola. Wszystko to ma znaczenie przy planowaniu montażu pergoli i pozwala na wybór najlepszego modelu.

Wybór pergoli – budżet i estetyka

Aby pergola idealnie pasowała do ogrodu czy tarasu, warto wziąć pod uwagę ogólną bryłę domu i styl, w jakim został urządzony ogród. Do przestrzeni w stylu minimalistycznym idealnie będzie pasować pergola nowoczesna, a w ogrodzie angielskim najlepiej sprawdzą się naturalne materiały, które nadają konstrukcji lekkości.

Spis treści