Jak dbać o rolety wewnętrzne?

Rolety wewnętrzne to najczęściej spotykany system okienny. I nic dziwnego, ich uniwersalne zastosowanie, bogactwo kolorów i wzorów, łatwość montażu i demontażu oraz praktyczne właściwości zaciemniające sprawiają że są najczęściej wybierane zarówno do gospodarstw domowych, jak i instytucji, a także pomieszczeń biurowych. Rolety z powodzeniem zaciemniają pomieszczenia, dzięki tkaninom o odpowiednio grubym splocie, ograniczając przedostawanie się promieni słonecznych, podwyższając komfort życia i pracy w budynkach nawet w najbardziej słoneczne dni. W celu przedłużenia ich żywotności, należy odpowiednio o nie dbać. Odpowiednia pielęgnacja rolet to klucz do pełnej satysfakcji z ich użytkowania.

Codzienna pielęgnacja rolet wewnętrznych.

Rolety, podobnie jak zasłony czy firany, narażone są na zabrudzenia, zwłaszcza jeśli zawieszone są w drzwiach balkonowych lub w oknach kuchennych. Codzienna pielęgnacja powinna się ograniczać do odkurzania przy najniższej sile ssącej lub przecierania miękką suchą ściereczką z mikrofibry. Świetnym sposobem jest też zbieranie kurzu za pomocą wałeczka przeznaczonego do ubrań ze specjalną warstwą klejącą. Należy też pamiętać o mechanizmie rolety, który najlepiej przecierać wilgotną ściereczką. Regularne usuwanie kurzu z tkaniny rolety zapobiegnie jej głębszemu brudzeniu.

Jak usuwać plamy z rolet?

W przypadku głębszych zabrudzeń i ciężko schodzących plam konieczne jest sięgnięcie po detergenty i użycia bardziej inwazyjnych środków. Mycie mocno zabrudzonej rolety może skutkować roztarciem plamy i powstaniem zacieków. Zanim sięgniemy po bardziej radykalne środki, najlepiej spróbować zmyć zabrudzenie łagodnym środkiem myjącym, na przykład mydłem lub płynem do naczyń. Ważne, by po wyczyszczeniu zabrudzenia, dokładnie oczyścić tkaninę z pozostałości detergentu oraz wysuszyć ją z pomocą suchej szmatki, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji rolet.

Niewłaściwa pielęgnacja i nieumiejętne czyszczenie rolet może doprowadzić do deformacji tkaniny i utraty jej podstawowych właściwości. By uniknąć takich sytuacji, należy stosować się do zaleceń producenta i przestrzegać podstawowych zasad. Przede wszystkim trzeba unikać zbytniego namaczania tkaniny, gdyż prowadzi to do jej odkształceń i powstawania zacieków. Również nie należy stosować zbyt dużej ilości detergentów, zwłaszcza tych silnych, gdyż może to skutkować powstawaniem odbarwień. Stanowczo zabrania się prania rolet w pralce i prasowania ich żelazkiem.

Spis treści