Jakie rolety wybrać do okien z ekspozycją północną?

Ekspozycja północna pokoju oznacza de facto bardzo niewielkie nasłonecznienie w ciągu dnia. I o ile ograniczony dostęp promieni słonecznych będzie wskazany w upalne dni, o tyle dokuczliwy może okazać się w sezonie jesienno-zimowym. Wybierając rolety do okien skierowanych na północną stronę świata, należy pamiętać, że nie powinny one zbytnio zaciemniać pomieszczenia, a jedynie dyskretnie zasłaniać od sąsiadów. Jakie zatem rolety najlepiej się sprawdzą w takich oknach?

Rolety wolnowiszące – stawiamy na klasykę.

Rolety wolnowiszące są chyba najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem przesłonięcia okna. Wyróżnia je bogactwo kolorów i wzorów oraz łatwa pielęgnacja. Rolety te mogą być montowane we wnęce okiennej oraz poza nią, na przykład do ściany. Są świetnym rozwiązaniem do dużych powierzchni okiennych. Wybierając tego typu rolety do pomieszczeń ciemnych, z oknami wychodzącymi na północ, warto zdecydować się na tkaninę o cienkim splocie i w jasnym kolorze, by przepuszczała jak najwięcej promieni słonecznych.

Rolety dzień i noc – raz dzień, raz noc.

Wielofunkcyjność rolet dzień i noc sprawia, że z każdym rokiem cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. Są one wykonane z ułożonych naprzemiennie pasów tkaniny zaciemniających i prześwitujących. Ich naprzemienne ułożenie daje możliwość dostosowania ustawienia rolety do pory dnia za jednym pociągnięciem łańcuszka. Rolety te przykręca się lub zupełnie bezinwazyjnie, przykleja się, do ramy okna lub listwy przyszybowej. Ten innowacyjny system łączy w sobie wszystkie zalety firanek, zasłon, żaluzji, czy verticali, a bogactwo kolorów sprawia, że można je dopasować do każdego niemal pomieszczenia, zarówno tradydyjnego jak i nowoczesnego.

Rolety rzymskie – elegancja w prostocie.

Rolety rzymskie to synonim elegancji, w sam raz do gustownego wnętrza. Łączą w sobie zalety zasłony oraz rolety. Podnosi się je za pomocą mechanizmu sterowanego łańcuszkiem lub elektrycznie, dzięki wpudowanemu silnikowi. Zwinięta roleta rzymska układa się z gracją w piękne fałdy, co wizualnie bardzo ociepla pomieszczenie. Wybierając tkaninę do tego typu rolety, możemy zdecydować się na gruby materiał o właściwościach mocnego zaciemnienia lub, co bardziej wskazane w przypadku okien z ekspozycją północną, postawić na tkaninę o bardzo cienkim splocie, używaną powszechnie do szycia firan.

Spis treści