Jak osłonić okna o niestandardowych wymiarach?

Nowoczesna architektura to nie tylko uporządkowane minimalistyczne wnętrze, to także zabawa formą i kolorem, mieszcząca się w granicach tego porządku. W budynkach tych okna odgrywają istotną rolę - mają wpuszczać maksymalną ilość naturalnego światła do pomieszczeń, będąc jednocześnie elementem dekoracyjnym. Współczesna technologia produkcji okien daje duże możliwości aranżacyjne i sporą dowolność w wyborze kształtów i wymiarów. Okna okrągłe, łukowe, trójkątne, trapezowe czy prostokątne nikogo już dziś nie dziwią. Co powinniśmy o nich wiedzieć i w jaki sposób je osłonić, aby zapewnić odpowiedni stopień zaciemnienia wewnątrz budynku?

Okna niestandardowe – co to znaczy?

Okna o niestandardowych kształtach i wymiarach są owocem kreatywności architektów, a nowoczesne technologie pozwalają na osiągnięcie dowolnego efektu. Produkuje się je na specjalne zamówienie według indywidualnych projektów. Mogą mieć różne kształty i bardzo nietypowe proporcje – na przykład eliptyczne czy w kształcie ¼ koła, a także bardzo wąskie i długie. To z całą pewnością rozwiązania dla odważnych inwestorów, którzy lubią podkreślać indywidualny styl i stawiają na nowoczesne rozwiązania. Pomimo wszystkich swych estetycznych zalet, okna takie mają też pewne wady. Już w czasie ich zakupu przekonamy się, że jest to kosztowna inwestycja – zdecydowanie droższa, niż w przypadku okien standardowych. Do tego dochodzi dłuższy czas oczekiwania na zamówienie, ze względu na indywidualny charakter zamówienia. Nieco bardziej skomplikowane może być też ich użytkowanie – umycie bardzo wysokiego okna będzie z pewnością nie lada wyzwaniem. Problem może się również pojawić z jego zasłonięciem.

Osłony na nietypowe okna

Poszukiwanie osłony na niestandardowe okno może okazać się trudniejsze, niż wcześniej zakładaliśmy. Nie wszystkie bowiem typy żaluzji i rolet mogą spełnić swe zadanie na tak trudnej do zaaranżowania powierzchni. Z całą pewnością, aby osłona całkowicie zasłoniła niestandardowe okno, powinna zostać skrojona na miarę, dlatego jedynym słusznym rozwiązaniem jest montaż rolet na wymiar.

Plisy okienne to rodzaj osłony wewnętrznej, która wkomponuje się w każdy wystrój wnętrza i świetnie sprawdzi się na każdym oknie, niezależnie od jego wymiarów i kształtu. Ze względu na swoją nietypową budowę, pozwalają na znacznie lepsze dopasowanie do kształtu okna niż tradycyjne rolety wolnowiszące i rolety kasetowe. Elastyczny materiał, pełniący rolę właściwej osłony, przypomina harmonijkę, której ustawienie można regulować zarówno od dołu, jak i od góry, dzięki czemu zyskujemy lepszą kontrolę natężenia światła dziennego w pomieszczeniu. Plisy na wymiar stanowią świetną ochronę przed zbytnim nasłonecznieniem, zapewniają prywatność osobom przebywającym w danym pomieszczeniu, stanowiąc jednocześnie bardzo estetyczną dekorację okna i stylowe dopełnienie całego wnętrza.

Montaż plis na oknach nietypowych

Na niestandardowych oknach plisy mogą być montowane w sposób bezinwazyjny, za pomocą specjalnych zaczepów i prowadnic, umożliwiających podnoszenie i opuszczanie osłony. Nie ma szczególnych ograniczeń w kwestii powierzchni, na której ma być zamontowana plisa – najczęściej klienci wybierają montaż w świetle szyby, ale równie często umieszcza się ją na listwie przyszybowej lub na ramie okna.

Spis treści