Jak usunąć klej po roletach z ramy okiennej?

Bezinwazyjny montaż rolet daje możliwość samodzielnego zawieszenia osłony bez konieczności nawiercania otworów na ramie okna czy na powierzchni ściany. Pozwala to na montaż osłony w sytuacjach, gdy z różnych powodów nie jest możliwe naruszenie powierzchni ramy okna, ściany lub sufitu. Zdarza się jednak, że po demontażu rolety na ramie okiennej pozostają trudne do usunięcia ślady po kleju. Czy można je usunąć samodzielnie?

Montaż bezinwazyjny jest niezwykle praktycznym rozwiązanie, gdy na przykład wynajmujemy mieszkanie lub gdy obawiamy się utraty rękojmi na nowe okno, a także w sytuacji gdy często zmieniamy koncepcję wystroju wnętrza. Niestety, po demontażu rolet może pozostać nieestetyczny ślad po odklejeniu dwustronnej taśmy piankowej do montażu rolet, który bez odpowiedniej wiedzy, może być trudny do usunięcia. Przy jego usuwaniu należy uważać, aby nie zniszczyć ramy okna.

Zalety montażu bezinwazyjnego rolet

Montaż bezinwazyjny daje dużą dowolność montażu, nawet w miejscach o niewielkiej powierzchni. Nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych urządzeń i, co najważniejsze, nie musimy wiercić otworów w ramach okiennych – co daje sporą swobodę aranżacyjną. Osłona jest nakładana na okno za pomocą specjalnych uchwytów, na których umieszcza się listwę i wałek wraz materiałem rolety, ukryte w kasecie. Po obu bokach ramy okiennej nakleja się dodatkowo boczne listwy i prowadnice, które utrzymują roletę wolnowiszącą przy szybie nawet po uchyleniu okna i stabilizują tor jej prowadzenia, a w przypadku plis okiennych – umożliwiają ustawienie odpowiedniego stopnia zaciemniania.

Innym sposobem bezinwazyjnego montażu rolet wewnętrznych jest przyklejenie osłony na ramie okiennej za pomocą dwustronnej taśmy piankowej. Niezwykle ważne jest wcześniejsze odpowiednie przygotowanie powierzchni montażowej, aby zapewnić trwałość i stabilność całego systemu. W tym celu należy dokładnie oczyścić i odtłuścić wybrane miejsce i poczekać aż do jego wyschnięcia, w przeciwnym razie taśma pod ciężarem rolety mogłaby się odkleić.

Sposoby na usunięcie śladów po kleju z ramy okiennej

Demontaż rolet montowanych bezinwazyjnie jest równie prosty, co ich zakładanie i polega głównie na odklejaniu wszystkich zamocowanych elementów systemu. Niestety, po usunięciu rolety zwykle pozostają nieestetyczne ślady kleju od zerwanej taśmy piankowej, które mogą okazać się trudne do usunięcia. Należy unikać mechanicznego usuwania tych śladów poprzez ich zdrapywanie jakimkolwiek narzędziem, ze względu na możliwość uszkodzenia powierzchni ramy okiennej. Próba starcia zabrudzenia za pomocą nasączonej wodą szmatki może przynieść marne rezultaty, na szczęście możemy z powodzeniem wykorzystać dostępne w niemal każdym domu preparaty. Do usuwania śladów montażowych na ramie okna możemy bowiem użyć zmywacz do paznokci lub czysty aceton, a także spirytus lub rozpuszczalnik ekstrakcyjny. Wystarczy zabrudzoną powierzchnię przetrzeć wacikiem kosmetycznym lub ściereczkę z mikrofibry nasączoną wybranym środkiem, aby łatwo i szybko pozbyć się szpecących śladów po kleju. W przypadku wybranych powierzchni, na przykład malowanych ram okiennych, należy zachować szczególną ostrożność. Aby nie uszkodzić ich powierzchni, zaleca się sprawdzić czy wybrany środek nie wywołuje niepożądanych reakcji, a w przypadku stosowania rozpuszczalnika ekstrakcyjnego – dokładnie wywietrzyć pomieszczenie.

Jeśli domowe środki nie dają oczekiwanych rezultatów, warto wówczas zastosować specjalne preparaty, zwykle w aerozolu, przeznaczone do usuwania śladów montażowych. Środki te są łatwe w użytkowaniu i biodegradowalne, a dzięki zawartości rozpuszczalników olejowych wyróżniają się dużą skutecznością.

Spis treści