Jak prawidłowo czyścić markizy?

Markizy są najpopularniejszym sposobem osłony tarasu lub balkonu. Ich popularność jest podyktowana stosunkowo niskim kosztem zakupu i niewymagającym użytkowaniem. Odpowiednio dobrana do powierzchni, którą chcemy zadaszyć, z wysokiej jakości materiałów konstrukcyjnych, posłuży nam wiele lat i zapewni mile spędzony czas na przydomowym tarasie lub balkonie.

Właściwe użytkowanie markizy

Prawidłowe użytkowanie markizy zagwarantuje nam komfort jej użytkowania i zapobiegnie niepotrzebnym usterkom. Niezwykle ważny jest etap samego montażu. Pamiętajmy, że od właściwego montażu ramy markizy zależy stopień naciągnięcia poszycia. Zapobiegnie to powstawaniu tzw. kieszeni wodnych w czasie ulewnych deszczy. Mimo stabilnej konstrukcji markizy, należy pamiętać o jej bezwzględnym złożeniu w czasie silnego wiatru. Warto również konserwować tkaninę poprzez jej mechaniczne oczyszczanie z wszelkich zabrudzeń i zalegającej wody za pomocą odkurzacza lub strzepując i ewentualnie oczyszczając szczotką. Nie należy długo pozostawiać mokrych plam, tym bardziej na mokrej tkaninie, gdyż może do prowadzić do powstawania pleśni i porastania mchem.

Czyszczenie markiz z zabrudzeń

W przypadku powstania plam na tkaninie markizy, gdy środki doraźne zawodzą, można spróbować zmyć plamę za pomocą wody i delikatnego środka chemicznego, na przykład mydła. Nie należy w żadnym wypadku rozcierać plam lub używać twardych szczotek, gdyż można doprowadzić do uszkodzenia impregnacji poszycia i w konsekwencji do utraty wszelkich jego właściwości. Po oczyszczeniu materiału należy go wytrzeć suchą szmatką, by uniknąć powstania zacieków i smug. Stanowczo odradza się suszenia tkaniny suszarką lub żelazkiem, najlepiej pozostawić rozłożoną do całkowitego wyschnięcia.

Jeśli domowe sposoby czyszczenia markizy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy powierzyć problem fachowej firmie, która za pomocą specjalnych środków czyszczących bezpiecznych dla tkaniny markizowej usuną profesjonalnie wszelkie zabrudzenia.

Wybieraj odpowiednie tkaniny do markiz

Wybór tkaniny do markizy ma istotne znaczenie dla jej użyteczności. Standardem staje się montowanie markiz z tkaninami o właściwościach wodoodpornych. Zastosowanie specjalnej impregnacji chroni poszycie przed wchłanianiem się brudu oraz utratą sztywności.
Równie ważna cecha tkanin nowej generacji to zdolność pochłaniania ciepła nawet do 95%, co znacząco wpływa na komfort przebywania na osłoniętym markizą balkonie lub tarasie. Działanie promieni słonecznych nie zmienia przy tym ani koloru tkaniny, ani jej struktury, nie emituje również nieprzyjemnego zapachu wydzielających się substancji chemicznych, często rakotwórczych.

Spis treści