Specyfika tarasów z południowo-zachodnią ekspozycją

Południowo-zachodnia ekspozycja tarasu jest narażona na największe nasłonecznienie w ciągu dnia, zwłaszcza w okresie letnim. Bezpośrednia ekspozycja na słońce jest dużą zaletą w jesienno-zimowym sezonie, ale i dużym utrapieniem w miesiące letnie, kiedy długie przesiadywanie w pełnym słońcu może okazać się zagrożeniem dla zdrowia. Jakie zatem zadaszenie najlepiej sprawdzi się na tarasie ze słoneczną ekspozycją?

Markiza – tradycyjne rozwiązanie

Markizy są najczęściej spotykanym zadaszeniem przydomowych balkonów oraz tarasów, a także ogródków restauracyjnych. Swoją popularność zawdzięcza niskim kosztom zakupu, montażu oraz eksploatacji. Stanowią dobrą ochronę przed zbytnim nasłonecznieniem, dzięki specjalnej strukturze tkaniny odbijającej promienie UV. Dodatkowo, odpowiednia impregnacja tkaniny chroni ją przed przemakaniem i odbarwianiem się.
Stabilna konstrukcja markiz, oparta na ekstrudowanym aluminium malowanym metodą proszkową, to gwarancja długiego użytkowania urządzenia. Markizę można zamontować w kasecie lub z pełną automatyką, co jest szczególnie przydatne w domach jednorodzinnych.
Ich dodatkowa zaleta są dostępność w dużej palecie kolorystycznej, co pozwala dopasować urządzenie do każdej elewacji lub wystroju tarasu.

Pergola – nowoczesny system osłony tarasu

Pergole sprawdzają się doskonale do osłony tarasów przy domach jednorodzinnych, można je zaaranżować nawet na najbardziej wymagającej przestrzeni – o mniej lub bardziej nietypowym kształcie. Jest to możliwe dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu łączenia urządzeń modułowo. Dodatkowo, istnieje możliwość zasłonięcia boków konstrukcji, co jest niezwykle przydatne w przypadku tarasów z południowo-zachodnią ekspozycją, szczególnie narażonej na nasłonecznienie w ciągu dnia.

Szczególnej uwagi wymaga sama konstrukcja pergoli, która wyróżnia się różnymi nowinkami technicznymi, a wśród nich m.in. system rynien i odprowadzenia deszczówki. Ta funkcja jest bardzo przydatna w najbardziej niesprzyjających warunkach pogodowych. Spośród pozostałych udogodnień warto wymienić możliwość wysięgu nawet do 7 metrów, a także wbudowane oświetlenie ledowe oraz pełna automatyka słoneczno-wiatrowa. Przydatną funkcją są czujniki wiatru i deszczu, które odpowiednio sterują automatycznym rozkładaniem urządzenia osłonowego.

Spis treści