Jakie osłony okienne ocieplą wnętrze?

Okna zazwyczaj zajmują w pomieszczeniu dużą przestrzeń, dlatego nie budzi zdziwienia stwierdzenie, że to właśnie wygląd okien jest wizytówką całego domu. Niezwykle dużym wyzwaniem staje się wybór ich zasłonięcia przed zbytnim nasłonecznieniem, a także dla zapewnienia intymności. Niezwykle ważna w wyborze odpowiedniej osłony jest lokalizacja pomieszczenia względem kierunków świata. Pamiętajmy, że bardziej narażone na działanie promieni słonecznych są okna w orientacji południowej i południowo-zachodniej, natomiast okna wychodzące na północ lub wschód charakteryzują się deficytem światła słonecznego.

Rolety tradycyjne oraz dzień i noc

Rolety wolnowiszące są najpopularniejszą osłoną okienną. Ich praktyczne zastosowanie i możliwość dopasowania do każdego designu przesądzają o tym sukcesie. Zarówno montaż, jak i pielęgnacja są niezwykle intuicyjne i nie sprawiają problemów. Montaż może odbywać się we wnękach okiennych, a także poza nimi (najczęściej na ścianie). Bardzo prosty i sprawny system regulacji sprawia, że idealnie sprawdzą się również na dużych przeszkleniach. Mamy możliwość dobrania odpowiedniej grubości splotu tkaniny, by idealnie dopasować ją do stopnia nasłonecznienia w konkretnym pomieszczeniu. To świetne rozwiązanie, gdyż możemy wybrać do wszystkich pomieszczeń taki sam wzór i kolor tkaniny, o innej jednakże grubości splotu, w zależności od lokalizacji pomieszczenia względem stron świata. Rolety dzień i noc cieszą się równie dużą popularnością, co tradycyjne. Zastosowanie niezwykle praktycznego rozwiązania, ułożenia pasów prześwitujących i zaciemniających naprzemiennie, dało możliwość niemal perfekcyjnej regulacji wpadającego światła słonecznego.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie nadają wnętrzu elegancji, dostojności. Idealnie zastępują w oknach tkaniny zasłonowe i właśnie do nich nawiązują swoją stylistyką. Są świetnym rozwiązaniem do nowoczesnych pomieszczeń, które wymagają ocieplenia, nadania ciepła domowego ogniska. Przy wszystkich tych cechach, świetnie chronią przed promieniami słonecznymi, ograniczając oddawanie ciepła przez szybę okienną. Zastosowanie w konstrukcji rolet rzymskich mechanizmu łańcuszkowego, a także systemu umożliwiającego automatyczne sterowanie, pozwoliło znacząco wpłynąć na ich innowacyjność. Wybierając rolety rzymskie, zwróćmy uwagę na grubość splotu tkaniny, pamiętając o zasadzie – im grubszy splot, tym większy stopień zaciemnienia.

Plisy

Plisy są bardzo praktycznym rozwiązaniem na zasłonięcie okna i zabezpieczeniem wnętrza przed zbytnim nagrzewaniem. Dodatkowo, dzięki pomysłowej konstrukcji, mamy możliwość ustawienia plis w dowolnej konfiguracji. To rozwiązanie wpływa znacząco na komfort życia, gdyż zapewnia intymność, a jednocześnie świetnie chroni przed słońcem. Plisy wydają się być bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, doskonale sprawdzą się w każdym wnętrzu, stanowiąc świetne dopełnienie do wystroju.

Spis treści