Rolety wewnętrzne i zewnętrzne w domu a oszczędność energii grzewczej

Wzrost cen za energię grzewczą wymusza na użytkownikach poszukiwanie skutecznych sposobów oszczędzania. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabierają rozwiązania termoizolacyjne, dzięki którym można zatrzymać uciekające ciepło z pomieszczeń, a latem - ograniczyć ich nasłonecznienie. Jednym ze sposobów na ograniczenie energochłonności budynku jest montaż rolet zewnętrznych, a także rolet wewnętrznych i plis, wykonanych ze specjalnych materiałów, odbijających promienie słoneczne i stanowiących dobrą barierę przed uciekającym ciepłem z budynku.

Rolety wewnętrzne do zadań specjalnych

Rolety wewnętrzne odznaczają się ponadczasową estetyką, dzięki czemu od lat znajdują się w czołówce najczęściej wybieranych osłon okiennych do użytku domowego, a także do biur i instytucji publicznych. Decydując się na zakup rolet wewnętrznych, stajemy przed wyborem nie tylko sposobu montażu, ale również rodzaju tkaniny, z której mogą być wykonane. Tkaniny te na pierwszy rzut oka różnią się między sobą kolorem i fakturą, ale równie ważne są też parametry grubości splotu i gramatury, które przekładają się na stopień zaciemnienia pomieszczenia. Obowiązuje tu zasada, im grubszy splot i wyższa gramatura materiału, tym większy stopień zaciemnienia, a co za tym idzie – lepszy sposób na obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczenia. Szczególnym rodzajem rolet wolnowiszących są rolety zaciemniające, których podgumowana tkanina jest pokryta specjalną warstwą, mającą za zadanie efektywne, bo niemal w 100%, odbicie promieni słonecznych. W efekcie, przy całkowicie zasłoniętym oknie, do pomieszczenia przedostaje się znacznie mniej światła dziennego, co zapobiega jego nagrzewaniu.

Rolety wewnętrzne zaciemniające to idealne rozwiązanie zarówno do domów jednorodzinnych, jak i mieszkań. Są łatwe w obsłudze i mają stabilną konstrukcję, dzięki zastosowaniu prowadnic żyłkowych i napinacza łańcuszka, a także odpornych na uszkodzenia materiałów. Najlepiej sprawdzają się w oknach wychodzących na południe, a także w sypialni i pokoju dziecięcym.

Rolety zewnętrzne – najlepsze efekty

Montaż rolet zewnętrznych jest polecany w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów izolacji cieplnej budynku. Ten zaawansowany technologicznie system osłon zewnętrznych pozwala zredukować straty ciepła nawet o 15%, a w przypadku okien nie energooszczędnych ta wartość może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Mechanizm działania rolet zewnętrznych jest prosty – aluminiowy pancerz rolety hamuje przepływ powietrza, a dodatkowo tworzy tak zwaną poduszkę nieruchomego powietrza, wypełniającą przestrzeń między zewnętrzną stroną okna a wewnętrzną stroną opuszczonej rolety. Powstała poduszka powietrza staje się w ten sposób bardzo skutecznym izolatorem. Najlepsze efekty izolacyjne gwarantują rolety zewnętrzne podtynkowe, których zabudowana skrzynka może zostać ocieplona, co wyeliminuje ewentualne mostki termiczne. Należy jednak pamiętać, że decyzja o montażu tego typu rolet powinna być podjęta na etapie projektowania domu.

Producenci rolet zewnętrznych oferują wiele udogodnień i nowinek technicznych, którymi naszpikowane są ich produkty. Rolety zewnętrzne elektryczne dają możliwość sterowania mechanizmem z każdego miejsca w domu, a także z każdego miejsca na Ziemi, dzięki dedykowanej urządzeniu aplikacji na smartfonie lub na tablecie. Rolety zewnętrzne antywłamaniowe z kolei zapewniają dodatkową ochronę przed włamaniem, a także chronią okna przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak grad, czy ataki wandalizmu.

Spis treści