Plisy – świetna alternatywa dla rolet

Plisy nazywane są także żaluzjami plisowanymi i roletami plisowanymi. To rodzaj osłony okiennej, która jest niezwykle delikatna i ma wiele zastosowań, gdyż można ją dopasować do każdego kształtu okna - nawet tak nietypowego jak trójkątne czy łukowe. Plisa służy do sterowania nasłonecznieniem w pomieszczeniu. To stosunkowo nowe rozwiązanie, ale staje się coraz popularniejsze.

Plisy można podnosić i opuszczać w zależności od nasłonecznienia. Składają się z tkanin, które mogą być różnokolorowe, regulowanych góra-dół. Mają dwie belki, górną i dolną, dzięki którym można regulować wykorzystanie światła.

Czym są plisy okienne?

Plisy okienne dają możliwość ustawienia poziomu nasłonecznienia w zależności od potrzeb. Można nimi przysłonić np. tylko dół okna lub tylko górę. Montaż plis jest jest stosunkowo krótki przez co ekipa montażowa w szybki sposób zamontuje i wyreguluje żaluzję plisowaną. Dopasowywane są bezpośrednio do listwy przy szybowej, więc nie ma potrzeby wiercenia w ścianie, suficie lub ingerowania w ramę okienną. Ich dodatkową zaletą jest możliwość dopasowania do każdego kształtu i rozmiaru okna. Plisy często montowane są na oknach dachowych lub uchylnych, gdyż ze względu prowadzenie na lince stalowej lub mocnym plecionym sznurku nie odstają i stabilnie trzymają się szyby, chroniąc przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów oraz uciążliwymi promieniami słonecznymi.

Konstrukcja plis okiennych

Plisy okienne składają się z wytrzymałego materiału, który jest złożony w harmonijkę, aby można było regulować ich wysokość. Całość umocowana jest na poprzeczkach aluminiowych (wzmacnianych) z góry i z dołu, dzięki czemu można dowolnie ustawiać poziom zaciemnienia. Kolor całości można dopasować do własnych upodobań lub do ramy okiennej, aby całość wyglądała spójnie. Dopasowanie plis polega nie tylko na wyborze odpowiedniego rozmiaru – istnieje mnóstwo kolorów i materiałów, z których wykonana jest tkanina plisy. Można je dobierać ze względu na wygląd, trwałość, grubość i przepuszczalność promieni słonecznych.

Zalety wykorzystania plis w pomieszczeniu

Plisy w przeciwieństwie do tradycyjnych zasłon nie zabierają cennego miejsca w pomieszczeniu, więc idealnie nadają się do niewielkich powierzchni. Są eleganckie i znakomicie pasują do przestrzeni biurowych, w których ochrona przed nagrzewaniem pomieszczenia jest niezwykle ważna. Pasują do okien dachowych oraz uchylnych więc dobrze sprawdzą się na poddaszu. Materiał, z którego są wykonane ułatwia utrzymanie ich w czystości, a ich regulacja pozwala na zachowanie poczucia intymności, a jednocześnie wpuszczenie do pomieszczenia naturalnego, dziennego światła. Zamontowanie w oknach plis w żadnym stopniu nie ogranicza możliwości otworzenia okna, a łatwy montaż i demontaż będzie dodatkowym ułatwieniem np. w czasie mycia okien.

Spis treści