Jak wybrać odpowiednie żaluzje fasadowe?

Żaluzje fasadowe to rodzaj osłon okiennych, które idealnie nadają się do każdego wnętrza. Są montowane na ścianie albo we wnęce okiennej i nie tylko chronią przed światłem i ciekawskim wzrokiem z zewnątrz, ale także nie dopuszczają do nadmiernego wzrostu temperatury w pomieszczeniu.

Zaletą żaluzji fasadowych jest możliwość dowolnej regulacji natężenia światła, w zależności od potrzeb i oczekiwań. Tego typu osłony okienne pasują przede wszystkim do nowoczesnych budynków urządzonych w minimalistycznym stylu, ale ze względu na mnogość modeli do wyboru, sprawdzą się także w innych pomieszczeniach.

Żaluzje fasadowe – charakterystyka

Żaluzje fasadowe to osłony okien, które są montowane na zewnątrz – zwykle na oknach, witrynach lub innych przeszklonych powierzchniach. Można je zamontować we wnękach okiennych lub bezpośrednio na ścianie. Pełnią podwójną funkcję – chronią przed promieniami słonecznymi, ale także mają ogromne znaczenie w regulowaniu temperatury w pomieszczeniach, gdyż nie dopuszczają do nadmiernego nagrzania się szyb. Ze względu na zewnętrzny montaż, żaluzje fasadowe wykonane są z materiałów, które są odporne na czynniki atmosferyczne.

Materiały w jakich wykonane są żaluzje

Wybór odpowiednich żaluzji fasadowych jest uzależniony od miejsca, w którym będą montowane i zwrócić uwagę na nasłonecznienie. Ze względu na to, że są to osłony montowane na zewnątrz, ich pióra (nazywane także lamelami) mają zwiększoną sztywność i są odporne na warunki atmosferyczne. Całość konstrukcji wykonana jest z aluminium, stali cynkowanej i tworzyw sztucznych, dzięki czemu żaluzja nie niszczeje pod wpływem słońca czy deszczu. Żaluzje fasadowe mają prowadnice, więc są usztywnione i stabilne. Lamele mogą być wykonane w przekroju łukowym typu „C” lub profilowanym typu „Z”.

Estetyka żaluzji fasadowych

Wybór żaluzji fasadowych powinien być podyktowany także estetyką i dopasowaniem ich do elewacji budynków. Idealnie nadają się do nowoczesnych, minimalistycznych brył. Można zdecydować się na dowolny kolor według palety RAL. Dzięki odporności żaluzji fasadowych na promienie UV, ma się pewność, że z czasem żaluzja nie zblaknie. Aby dopasować osłony okienne do ogólnego wystroju budynku, warto zwrócić uwagę na szerokość lameli – te można wybrać w zakresie od 50 do 90 mm.

Zalety żaluzji fasadowych

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, żaluzje fasadowe są przede wszystkim odporne na działanie warunków atmosferycznych i nie niszczeją pod wpływem deszczu czy słońca. Pozwalają na dowolną regulację natężenia światła wpadającego do budynku – od minimalnego aż do całkowitego prześwitu. Jednocześnie odbijają promienie słoneczne i nie pozwalają na nadmierne nagrzewanie się wnętrza. Więcej o zaletach tego rozwiązania piszemy w oddzielnym wątku. Zapraszamy do lektury i zadawania pytań związanych z montażem.

Spis treści