Ciężar rolety a wybór karnisza
Ze względu na sposób montażu, wyróżniamy dwa rodzaje karniszy, ścienne oraz sufitowe. Na wybór sposobu montażu ma bezpośredni wpływ ciężar rolety. W zależności od rodzaju zastosowanej tkaniny rolety, może ona mieć różny ciężar. Nie bez znaczenia jest również rodzaj zasłony – im cięższy materiał, tym większa powinna być nośność karnisza. Rolety plisowane papierowe będą z pewnością lżejsze niż żaluzje bambusowe lub rolety rzymskie z tkaniny podgumowanej zaciemniającej. To samo dotyczy składu zasłon, tkaniny żakardowe lub welurowe będą znacznie cięższe od tkanin bawełnianych lub poliestrowych o niskiej gramaturze i dużej transparentności. W przypadku cięższych tkanin – najlepiej sprawdzi się karnisz ścienny, który dzięki wspornikom może utrzymać większy ciężar, w przypadku zaś tkanin o niskiej gramaturze, karnisz sufitowy będzie wystarczającym rozwiązaniem.
Przy wyborze karnisza, równie ważną kwestią jest wielkość pomieszczenia. Jeśli jest ono przestronne, a sufit jest wysoki, wówczas najlepiej sprawdzi się karnisz ścienny, dzięki czemu łatwiej będzie zachować proporcje i, ewentualnie, nieco zmniejszyć wizualnie przestrzeń, aby było bardziej przytulnie. W przypadku niskiego sufitu, warto zdecydować się na karnisz sufitowy, który z kolei optycznie go wydłuży, dzięki czemu pomieszczenie będzie się wydawać na dużo większe i przestronniejsze. Wszystko zatem zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.
Karnisz ścienny czy sufitowy?
Karnisze ścienne to świetny wybór do wnętrz o klasycznym wystroju, w których mogą stanowić element dekoracyjny. Dobrze też sprawdzają się we wnętrzach loftowych i industrialnych, a także urządzonych w stylu glamour. Dzięki bogatej gamie kolorystycznej i różnym propozycjom wykończenia, mamy możliwość dopasować kolor i styl karnisza do wystroju wnętrza.
Karnisz sufitowy sprawdza się na dużych powierzchniach, a także wszędzie tam, gdzie montaż karnisza ściennego nie jest możliwy – np. z powodu niewystarczającej powierzchni między otworem okiennym a sufitem, zazwyczaj w przypadku sufitów podwieszanych. Należy jednak przy tym pamiętać, że takie rozwiązanie nie jest wskazane do ciężkich osłon.
Maskowanie karnisza
Na maskowanie karnisza decydujemy się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach o minimalistycznym wystroju. Taka zabudowa karnisza sufitowego lub ściennego staje się eleganckim wykończeniem okna i atrakcyjnym uzupełnieniem całości. Dzięki temu rozwiązaniu, skutecznie poprawiamy estetykę wnętrza, bez konieczności wymiany karniszy i dopasowania ich do wystroju.
Jednym ze sposobów maskowania karnisza jest zastosowanie płyt karton – gips. Metoda ta pozwala na uzyskanie bardzo stabilnej zabudowy, odpornej na wszelkie uszkodzenia i zapewniającej świetne efekty estetyczne. Decydując się jednak na nią, musimy pamiętać, że wymaga ona bardzo starannego przygotowania i przycięcia elementów, a także umiejętności ich mocowania na profilach aluminiowych, przykręconych do ściany. To rozwiązanie wiąże się z koniecznością poświęcenia czasu i posiadania odpowiednich umiejętności, aby uzyskać właściwy efekt.
Innym sposobem maskowania karnisza jest wykorzystanie gotowej maskownicy karton-gips lub listwy maskującej. Ta propozycja jest skierowana głównie do amatorów i osób, chcących zaoszczędzić na czasie. Elementy zabudowy zostały już wcześniej przygotowane i dokładnie wyprofilowane, dlatego nie wymagają od nas szczególnych umiejętności. Producent zapewnia łatwy i przyjemny montaż, a także efekt zbliżony do zabudowy z płyt g-k.