Rolety materiałowe w kasecie – konstrukcja i montaż

Rolety materiałowe w kasecie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego wystroju, a także rodzaju i wielkości okien. Za ich popularnością stoi duża funkcjonalność i ponadczasowość, a także łatwość montażu i dobra odporność na uszkodzenia. Wybierając rolety materiałowe, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, takich jak wymiary okna, stopień nasłonecznienia konkretnego pomieszczenia, a także możliwość montażu i sposób mocowania. Właściwie wybrane i poprawnie zamontowane rolety, przy odpowiednim użytkowaniu i zalecanej pielęgnacji, będą służyć długie lata i stanowić oryginalną dekorację okna.

Inwazyjny czy bezinwazyjny montaż?

W zależności od własnych preferencji i możliwości mocowania rolety, klient ma możliwość wyboru najodpowiedniejszego dla siebie sposobu montażu. To od jego poprawności zależy sprawne działanie mechanizmu rolety i jej funkcjonalność. Nieprawidłowy montaż rolety wewnętrznej może skutkować jej zerwaniem, a nawet zniszczeniem.

Rolety wewnętrzne kasetowe montowane są do ściany, sufitu lub bezpośrednio do ramy okiennej. Możemy wybrać montaż inwazyjny, polegający na wykonaniu nawierceń pod kołki montażowe, lub montaż bezinwazyjny, który nie wymaga naruszania struktury ścian czy konstrukcji ramy okna. Metoda inwazyjna daje nam pewność pewnego i bezpiecznego montażu, a zamocowana roleta jest stabilna nawet pod wpływem czynników zewnętrznych. Roletę montuje się do wybranej powierzchni poprzez wykonanie nawierceń i przymocowanie górnej szyny lub rynny za pomocą wkrętów. Aby zapewnić stabilność całej konstrukcji, dodatkowo mocuje się specjalne zaciski na dolną ramę przyszybową, zapewniające również prowadzenie boczne osłony. 

Montaż bezinwazyjny to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć naruszania struktury ramy okna lub ściany. Faktycznie, decydując się na takie mocowanie, nie niszczymy ramy okiennej ani ściany, ponieważ roleta wewnętrzna jest przyklejana lub montowana na uchwytach w formie haczyków na górnej części skrzydła ramy i żadne nawiercenia nie są potrzebne. Przy tej opcji również mamy możliwość wybrania prowadzenia bocznego, którego system jest montowany też bezinwazyjnie. Należy jednak pamiętać, że montaż bezinwazyjny rolety materiałowej może się nie sprawdzić na dużych powierzchniach przeszklonych ze względu na zbyt duże obciążenia elementów mocujących.

Rolety materiałowe z prowadnicami czy bez prowadnic?

Rolety materiałowe w kasecie są dostępny w wersji z prowadnicami i bez prowadnic. Prowadzenie boczne rolety zapewnia jej stabilność, co jest szczególnie ważne, gdy okno jest otwierane lub uchylane, a także w przypadku okien na poddaszu. Producenci oferują rolety w kasecie ze sterowaniem ręcznym lub elektrycznym. Ręczne opuszczanie i podnoszenie lameli jest bardzo intuicyjne i nie wymaga włożenia w to siły. Największą popularnością cieszy się sterowanie za pomocą łańcuszka, znajdującego się po prawej lub lewej stronie mechanizmu. Na większych powierzchniach przeszklonych zdecydowanie bardziej sprawdzi się sterowanie elektryczne, dzięki któremu można bardzo łatwo i szybko zasłonić kilka okien jednocześnie.

Spis treści