Żaluzje bambusowe - chwilowa moda czy prawdziwa inwestycja?

29 marca 2019

Wybór żaluzji okiennych na okna może oznaczać przegląd szeregu materiałów i stylów. Bambusowe żaluzje utworzyły wyjątkową niszę na tym rynku i jak się okazuje - stanowią doskonały wybór w kontekście dbałości o środowisko. Jednak używanie bambusowych żaluzji również może mieć pewne wady. Czas więc na rozważenie wszystkich za i przeciw.

Plusy żaluzji bambusowych

Naturalny urok bambusa kojarzy się ze swobodną elegancją we wnętrzach. Niczym odkrywczym jest również to, że bambusowe żaluzje doskonale pasują do wnętrz o tematyce tropikalnej i często pasują pod wystrój w stylu hawajskim. Ale to nie wszystko - mogą być używane na drzwiach tarasowych i dobrze współgrają z meblami z rattanu lub wikliny.

Bambusowe żaluzje często są specjalnie zabezpieczane na krawędziach, co zapobiega ich strzępieniu. Możesz tę cechę wykorzystać również w swoim kreatywnym podejściu do urządzenia wnętrz – w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać - łącząc go z kolorem bambusa lub kontrastując.

Oprócz stylu i przyjemnego wyglądu, żaluzje są wyborem bardzo przyjaznym dla środowiska. W końcu bambus jest zasobem:

  • naturalnym
  • obficie dostępnym
  • szybko odnawialnym

Nic więc dziwnego, że jest ulubionym produktem dla świadomych ekologicznie nabywców i użytkowników, którzy wolą unikać materiałów syntetycznych. W ich domach żaluzje bambusowe to niemal oczywistość.

Kontrola nasłonecznienia z ich udziałem także wypada wzorowo. Wynika to z charakteru bambusowych żaluzji, który to pozwala na efektywne filtrowanie światła. Bambusowe żaluzje równocześnie oferują lepszą prywatność niż inne opcje dekoracyjne, takie jak zasłony z koralików.

Jeśli chodzi o konserwację, to w przeciwieństwie do rolet rzymskich i zasłon, bambusowe żaluzje nie muszą być prane. Można je po prostu odkurzyć i przetrzeć miękką gąbką – co oszczędza ich właścicielom kłopotów związanych z regularnym zdejmowaniem i montowaniem.

Nade wszystko jednak kochamy żaluzje bambusowe za ich wszechstronność. Bambus można stosować zarówno do przesłonięcia okien, jak i bambusowych zasłon drzwiowych. Mechanizmy działania mogą się różnić, ale zawsze stają na wysokości zadania. Co więcej, bambusowe żaluzje podobnie jak wszystkie nowoczesne opcje mogą być zintegrowane z napędem zdalnego sterowania.

Obiecaliśmy jednak również wspomnieć o słabszych puntach tego wyboru. Oto one:

Bambusowe żaluzje są dość kruche. Wynika to z faktu, że drewno bambusowe jest podatne na pękanie i łamanie. Zatem powinny być traktowane ze szczególną ostrożnością, aby mogły posłużyć jak najdłużej. Kolejny minus to dbałość o utrzymanie - choć jak już wspomnieliśmy wcześniej nie jest skomplikowane, to jednak angażuje właściciela. Bambusowe żaluzje mogą gromadzić cząsteczki kurzu i muszą być regularnie odkurzane lub czyszczone miękką szczotką, aby prezentowały się we właściwy sposób. Warto też zwrócić uwagę na to, że nieprawidłowy montaż i użytkowanie bambusowych żaluzji może spowodować ich uszkodzenie – ale to minus taki sam, jak w przypadku każdych innych rolet, żaluzji czy zasłon.

26Marca
Jak zadbać o markizę latem i zimą, czyli dlaczego tkanina ma znaczenie?

Jeśli markiza tarasowa ma służyć przez długi czas, wytrzymać zarówno upalne lata, jak i srogie zimy, musi być wykonana z dobrej jakości materiału i mieć solidną konstrukcję. Jaka tkanina zapewni jej długą żywotność i o co jeszcze należy zadbać?

CZYTAJ WIĘCEJ

23Marca
Żaluzje drewniane – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć!

Żaluzje drewniane są często idealnym rozwiązaniem, gdy poszukujemy ciekawego rozwiązania funkcjonalnej dekoracji okiennej, utrzymanej w nowoczesnym wzornictwie. Ten elegancki, solidny, zawsze stylowy design jest ulubionym od lat z jakiegoś powodu. Drewno nigdy nie wychodzi z mody!

CZYTAJ WIĘCEJ

15Marca
Rolety vs zasłony – które rozwiązanie lepiej odpowie na Twoje potrzeby?

Jednym z najbardziej niedocenianych obszarów remontu, o którym większość z nas początkowo nie myśli jest to, jak powinniśmy ubrać nasze okna.  A powinniśmy zaplanować ten etap dokładnie, bowiem tutaj chodzi o coś więcej niż tylko walory dekoracyjne – te rozwiązania okienne są niezbędne do utrzymania z dala od domu: niechcianych dźwięków, zbyt ostrego światła słonecznego i ciekawskich oczu.

CZYTAJ WIĘCEJ

9Marca
Na co warto zwrócić uwagę wybierając żaluzje do gabinetu?

Jeśli planujesz odświeżyć wygląd swojego gabinetu, zdecydowanie powinieneś użyć rolet zamiast zasłon. Istnieją jednak różne rodzaje tego produktu, takie jak rolety rzymskie, kasetowe i wiele innych, ale to żaluzje pionowe stają się coraz bardziej popularne wśród specjalistów, lekarzy czy przedsiębiorców dumnie zapraszających gości do swojego gabinetu.

CZYTAJ WIĘCEJ