Refleksole i żaluzje fasadowe, czyli jak skutecznie zaciemnić powierzchnie szklane w budynku.

W pomieszczeniach zamkniętych człowiek spędza większość swojego życia. Budynek mieszkalny, biura, instytucje, powierzchnie usługowo - handlowe - wydają się być dzisiaj tym głównym obszarem jego bytowania i dlatego tak ważne jest stworzenie komfortowych warunków do życia i pracy w tych pomieszczeniach. Ocieplenie klimatu niesie za sobą coraz wyższe średnie temperatury latem oraz bardzo nagłe zmiany warunków atmosferycznych na świecie. Nie inaczej dzieje się również w naszej strefie klimatycznej, przez co coraz częściej przy urządzaniu domów czy biur kierujemy się kwestią wpływu czynników atmosferycznych na komfort naszego życia. Moda na duże powierzchnie szklane trwa w najlepsze, dotyczy to zwłaszcza domów energooszczędnych, w których wpadające przez wielkie okna światło słoneczne ma pomóc w oszczędzaniu na rachunkach za ogrzewanie. Problem pojawia się dopiero latem, które co roku przynosi wyższe temperatury. Jak możemy skutecznie wpływać na dopływ światła słonecznego przez okna budynków?

Żaluzje fasadowe – osłona przed słońcem latem, ochrona przed zimnem i wiatrem zimą.

Żaluzje fasadowe stanowią dobrą barierę przed zbytnim nagrzaniem pomieszczenia, ale też są doskonałym izolatorem ciepła. Znacząco wpływają na obniżenie kosztów ogrzewania zimą, a także pomagają zapewnić przyjemną temperaturę latem – co z kolei wpływa np. na obniżenie kosztów związanych z klimatyzowaniem pomieszczenia.

Żaluzje fasadowe w praktyce.

Obsługa żaluzji fasadowych nie jest skomplikowana. Użytkownik ma możliwość ustawienia kąta nachylenia lameli, co pozwala regulować dostęp promieni słonecznych do budynku. Same lamele mają różne kształty, dzięki czemu możemy je dopasować do okien. Montaż odbywa się bezpośrednio do okna, fasady, sufitu lub ściany. Żaluzje fasadowe wyróżniają się trwałością użytkowania nie tylko dzięki materiałowi, z którego są wykonane (aluminium, stal cynkowana oraz tworzywa sztuczne), ale też dzięki prowadzeniu bocznemu za pomocą linkowej lub listwowej prowadnicy.

Refleksole – nowoczesne, minimalistyczne przesłony okienne.

Prosty, niemal minimalistyczny wygląd refleksoli doskonale wpisuje się w styl nowoczesny w budownictwie. Ich wytrzymała aluminiowa konstrukcja wykazuje wysoką odporność na każde warunki atmosferyczne o każdej porze roku, co wpływa na komfort życia człowieka, ale też wydłuża żywotność samych konstrukcji okiennych, zwłaszcza drewnianych. Refleksole stanowią nieocenioną barierę przed zbytnim nasłonecznieniem, co pozwala znacznie zredukować koszty związane z klimatyzowaniem pomieszczeń nawet do przeszło 80%. Użytkownik ma możliwość wyboru stopnia zaciemnienia refleksoli – poczynając od lekkiego, kończąc na całkowitym (zastosowanie np. w salach kinowych), a także jej koloru z dużej palety.

Montaż refleksoli.

Montaż refleksoli należy przemyśleć najlepiej już na etapie projektowania budynku. Można dopasować jego kolor do fasady, a także zaplanować sposób sterowania nimi. Każda refleksola składa się z kasety do montażu podtynkowego lub kasety do montażu wnękowego albo fasadowego. Refleksole sterowane są za pomocą prowadnic z napędem elektrycznym lub ręcznym.

Refleksole czy żaluzje fasadowe – czym się kierować w wyborze?

Zarówno refleksole, jak i żaluzje fasadowe stanowią doskonałą ochronę przed promieniami słonecznymi – które mogą uprzykrzyć życie przy wysokich temperaturach powietrza, zimą natomiast są świetnym izolatorem ciepła. Obie te zalety przyczyniają się znacząco do oszczędności energii oraz kosztów klimatyzacji pomieszczenia. Dodatkowa możliwość wyboru koloru produktu – zarówno w przypadku żaluzji fasadowych, jak i refleksoli – daje też świetne możłiwości aranżacji fasady budynku. W przypadku jednak żaluzji fasadowych mamy wpływ na ilość wpadającego światła do pomieszczenia, refleksole stanowią stałą barierę, acz naprawdę niezwykle skuteczną.

Spis treści