W jaki sposób czyścić żaluzje wewnętrzne?

Żaluzje wewnętrzne pełnią dwie bardzo ważne funkcje, praktyczną i estetyczną - stanowiąc pewną osłonę przed światłem słonecznym, a także oryginalną ozdobę okna i całego pomieszczenia. Konstrukcja żaluzji pozwala na sprawną regulację ilości wpadającego światła, a przy tym jest bardzo stabilna i trwała. Ich pielęgnacja ogranicza się do ścierania kurzu z powierzchni lameli, a w razie potrzeby - usuwania zanieczyszczeń. Aby nie uszkodzić powierzchni żaluzji, należy przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji.

Żaluzje wewnętrzne w domu

Żaluzje wewnętrzne przez ostatnie lata szturmują rynek osłon okiennych, przeżywając swój renesans. Jeszcze kilkanaście lat temu kojarzące się z tandetą, obecnie są uznawane za jedne z najbardziej stylowych osłon okiennych. Dają duże możliwości aranżacyjne, a ich minimalistyczny design podkreśla charakter nowoczesnego wnętrza. Konstrukcję żaluzji tworzą lamele, czyli aluminiowe, drewniane lub plastikowe listwy, montowane zwykle w drabinkach sznurkowych, a cały mechanizm ukryty jest w kasecie lub zasłonięty górną rynną. W zależności od ustawienia lameli, zmienia się kąt padania światła słonecznego i jego ilość – zamknięcie lameli powoduje maksymalne odcięcie jego źródła i zaciemnienie pomieszczenia. Wybierając żaluzje do konkretnego pomieszczenia, należy zwrócić uwagę na sposób ich mocowania i dopasować produkt do danego okna i możliwości montażu. W przypadku okien uchylnych, żaluzje muszą być mocowane nie tylko w górnej części ramy okna, ale również w dolnej, aby dobrze przylegały do powierzchni.

Systematyczne usuwanie kurzu 

Pielęgnacja żaluzji wewnętrznych nie jest skomplikowana i sprowadza się głównie do ścierania kurzu z ich powierzchni. Można użyć do tego specjalnej miotełki do kurzu lub ściereczki z mikrofibry, aby nie porysować powierzchni lameli. Zaleca się ustawienie żaluzji w pozycji zamkniętej oraz przecieranie ich ruchem z dołu do góry, co pozwoli na dokładniejsze i sprawniejsze oczyszczanie, a także ochroni lamele przed ich uszkodzeniem. Jest to tym bardziej zasadne w przypadku żaluzji aluminiowych, które są nieco mniej odporne na uszkodzenia niż żaluzje drewniane czy bambusowe. Do usuwania kurzu z żaluzji wykorzystuje się również odkurzacz, przy czym należy pamiętać o ustawieniu najniższej mocy ssania oraz zastosowaniu końcówki z miękkim włosiem. 

W sprzedaży dostępne są także szczotki do usuwania kurzu, zaprojektowane z myślą o pielęgnacji żaluzji. Są one wykonane ze specjalnie wyprofilowanych i równolegle ułożonych wałków, pokrytych ściereczką z mikrowłókna. Jej kształt znacznie ułatwia czyszczenie lameli z kurzu i brudu, dzięki czemu czynność ta jest mniej pracochłonna i daje lepsze efekty, ponieważ za jednym pociągnięciem czyścimy dwie lamele z obu stron jednocześnie.

Kiedy czyszczenie na mokro?

Gdy żaluzje użytkujemy w sypialni czy salonie, ich czyszczenie ogranicza się najczęściej do omiatania z kurzu. Żaluzje na oknach kuchennych czy łazienkowych są natomiast narażone na nieraz trudne do usunięcia plamy, takie jak tłuszcz. Takie zabrudzenia zaleca się usuwać z użyciem wody, a jeśli zajdzie taka potrzeba – również z zastosowaniem delikatnych środków czyszczących. Możemy też użyć specjalnych nawilżonych antystatycznych ściereczek do kurzu lub – tradycyjnie – miękkiej szmatki nasączonej odpowiednim środkiem myjącym, na przykład płynem do mycia naczyń.

Spis treści