Rolety vs zasłony – które rozwiązanie lepiej odpowie na twoje potrzeby?

Jednym z najbardziej niedocenianych obszarów remontu, o którym większość z nas początkowo nie myśli jest to, jak powinniśmy ubrać nasze okna. A powinniśmy zaplanować ten etap dokładnie, bowiem tutaj chodzi o coś więcej niż tylko walory dekoracyjne – te rozwiązania okienne są niezbędne do utrzymania z dala od domu: niechcianych dźwięków, zbyt ostrego światła słonecznego i ciekawskich oczu.

Dla większości z nas wybór ten sprowadza się do tych dwóch tytułowych rozwiązań – zasłon lub rolet. Ale co będzie lepsze dla Twojego domu? Powinieneś zdecydować w oparciu o wiele czynników – między innymi takich, jak: styl wystroju, budżet i osobiste potrzeby. Nasz krótki przewodnik pomoże Ci zdecydować czy to zasłony czy może rolety są bardziej odpowiednie do Twoich potrzeb.

Dobór do wnętrza

Styl wnętrza – nie wszystkie zasłony i rolety mogą być oceniane w ten sam sposób – zależy to od klimatu / stylu wnętrza, na który się decydujesz. Domyślnie zasłony były wybierane do pomieszczeń w bardziej klasycznym stylu, ale w związku z tym, iż dzisiejsze rolety można dostać w szerokiej gamie wersji, stylów, wzorów i kolorów – nie jest to już jedynym wyznacznikiem.

Na przykład lekkie, jasne zasłony doskonale nadają się do zastosowania w minimalistycznym lub skandynawskim wnętrzu. Tymczasem cięższe, bogatsze tkaniny zasłonowe są lepiej dopasowane do przytulnych, współczesnych stylów.  Jednak w każdym z tych przypadków mają ogromną konkurencję – pod postacią rolet noc dzień bądź weneckich – w dowolnym odcieniu. To jasno dowodzi, iż rolety nie są już wyłącznie zarezerwowane dla nowoczesnych mieszkań. To dlatego rynek rolet przeżywa dzisiaj prawdziwe ożywienie – coraz więcej właścicieli domów wykorzystuje ten akcent w stylach takich jak industrialny i skandynawski, ponieważ ich czyste kroje pomagają nadać wnętrzu poczucie struktury, emanując ponadczasowym pięknem.

Opłacalność

Jeśli koszt jest dla Ciebie większym problemem niż dobór stylu, warto wiedzieć, że zasłony ogólnie rzez biorąc są tańsze niż rolety. Miękkie tkaniny są zawsze tańsze niż twardsze rolety wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Zasadniczo wynika to faktu, że potrzeba więcej pracy, aby wyprodukować rolety, co może oczywiście bezpośrednio przekładać się na ich wyższą cenę. Oczywiście ceny mogą się różnić w zależności od rodzaju tekstur lub materiałów np. zasłona z aksamitu może być znacznie droższa niż plastikowa roleta.

Spis treści